Įdomiausi faktai apie alpakas
I dalis
11/8/20233 min read
20 ĮDOMIŲ FAKTŲ APIE ALPAKAS
"Andų deivės legenda" - Peru mitas
Pasakojama, kad senais laikais, kai žmonės ir dievai bendravo, deivė įsimylėjo žmogų. Jos tėvui iš pradžių labai nepatiko šie santykiai, bet vėliau pritarė su iškelta sąlyga - jei deivė nori sekti paskui savo meilę Žemėje, ji turėtų toliau rūpintis savo mylimomis alpomis iš Dievų karalystės, taip pat nurodė, kad būtent Deivės mylimasis būtų atsakingas už mažą alpakiuką. Grįžę į žemę, žmogus aptingo ir paleido alpakos jauniklį, deivė išsigando tokio poelgio ir nutarė grįžti namo. Ji bandė pasiimti alpakas su savimi, bet negalėjo išgelbėti visų. Tos, kurios liko Žemėje, tapo pirmosiomis alpakomis Peru.
FAKTAI
#1 Alpakos nėra mažos lamos, jos yra alpakos
Tai yra dažnai klaidinga nuomonė - nors jos yra glaudžiai susijusios, bet lamoms ir alpakos nėra tos pačios. Pagrindinis skirtumas yra išvaizdoje. Viskas, nuo veido formos iki ausų, skiria šias dvi rūšis. Abi šios rūšys yra vertinamos dėl savo vilnos, tačiau alpaka yra dažniau laikoma kaip "vilnos gyvūnas", nes jos vilna yra išskirtinės kokybės. Lamos yra plačiau naudojamos darbui ar kaip transporto priemonė, nes yra žymiai didesnės ir suaugusios sveria apie 150-200kg. Alpaka sveria apie 40-80kg.
#2 Jos yra nedidukės
Alpakos yra nedidukės. Jos gali užaugti iki 99cm ties ketera ir sverti iki 80kg, kas, palyginti su kitais gyvulininkystės gyvūnais, yra gana maža. Jas labai patogu prižiūrėti net su ribotu erdvės kiekiu.
#3 Alpakos yra dviejų veislių: suri ir haucaya
Pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų veislių yra kailio charakteris. Suriai turi storą ilgą kailį, kuris krinta lygiai prie odos, atrodo lyg šlapios garbanos. Jis paprastai yra labai blizgus ir minkštas, laikomas aukščiausios kokybės alpakos kailiu.
Haucayos turi trumpesnį ir švelnesnį kailį. Jis auga statmenai prie odos ir plaukeliai atrodo tarsi po elektrošoko.
#4 Jos bendrauja kūno kalba
Apie alpakų nuotaiką galima pasakyti stebint jų bendrą elgesį ir kūno judesius. Jos linkusios bendrauti ne tik tarpusavyje, bet ir su prižiūrėtojais ar lankytojais, naudodamos kūno kalbą.
Pavyzdžiui, vyriškis gali įtempti savo kaklą ir šoninę pozą kaip būdą parodyti savo dominavimą ir išgąsdinti bet kokius išsišokėlius. Jos taip pat trenkia kojomis, kai yra susierzinusios, ir gali pakelti ausis kaip perspėjimo ženklą.
#5 Jos taip pat naudoja garsą bendravimui
Be kūno kalbos, alpakos bendrauja garsu - dažniausiai "mmmmm" įvairiomis tonacijomis.
Kiti garsai, kuriuos galite išgirsti, tai kluksojimas, kaip vištų, kai jos žaidžia, ypač su savo jaunaisiais, ir klykavimas bei skrajavimas gynybai ir perspėjimui.
#6 Jos kartais spjaudosi ginantis
Tai yra viena iš pagrindinių alpakų gynybos mechanizmų. Jos pradeda spjaudytis įspėjamaisiais spjūviais, kuriuose yra seilės ar net oras. Tačiau, kai jos tikrai yra varginamos ar gąsdinamos, jos prikelia skrandžio turinį, įskaitant skrandžio rūgštį ir dalinai virškinamą maistą, ir spjaudo net 3m atstumu. Taip išgąsdina bet kokius puolėjus - ir plėšrūnus ar šalia esančias alpakas.
#7 Jos yra švaros fanatikai
Alpakos garsėja tuo, kad yra labai švarios - stengiasi išlaikyti savo kailį ir dantis švarius, todėl pačios gerai prisižiūri.
Jos taip pat turi numačiusios savo bendrą tualeto vietą teritorijoje - instinktyviai žino, kur susitvarkyti, toliau nuo ganymosi ir žolės valgymo vietų. Tai yra pagrindinė prevencijos priemonė, skirta užkirsti kelią ligų plitimui per išmatas.
#8 Dirbtinis apvaisinimas dažniausiai nesėkmingas
Kas yra unikalu apie alpakas - patelės ovuliuoja tik po poravimosi. Dėl šios priežasties dirbtinis apvaisinimas retai būna sėkmingas, bandant auginti šiuos gyvūnus. Tačiau alternatyvos, tokios kaip tradicinis poravimasis ir embriono įšaknijimas, buvo parodytos kaip labai sėkmingos.
#9 Jos yra puikūs augintiniai
Alpakos yra nepaprastos ne tik dėl savo unikalaus kailio. Jos yra iš esmės labai draugiškos ir romios, tai reiškia, kad saugiai galite turėti šiuos plaukotus mažus mylimuosius šalia savo vaikų. Jos taip pat yra pakankamai nesudėtingai treniruojamos ir gerai reaguoja į apdovanojimų sistemą. Instinktyviai žino, kaip naudotis tualetu, todėl savininkams nereikės nuolat bėgioti per kiemą ieškodami atliekų.
#10 Laukinių alpakų nėra
Alpos buvo prijaukintos tūkstančius metų, ir dėl to nėra nė vieno laukinio atstovo. Tai ryškus kontrastas su susijusiomis rūšimis, tokiomis kaip lamos ir vikunjos. Galbūt tie Peru piemenys iš legendų galų gale išmoko gerai rūpintis savo alpomis.